Dzień Zdrowia Psychicznego 2023

Plakat promujący światowy dzień zdrowia psychicznego

Zdrowie psychiczne jest nieodłączną częścią naszego ogólnego dobrostanu. Nie tylko wpływa na naszą jakość życia, ale także na nasze zdolności, relacje i sposób, w jaki funkcjonujemy w społeczeństwie. W celu podkreślenia znaczenia dbania o naszą psychikę, 10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. To doskonała okazja do przemyślenia naszych nawyków i działań, które mogą pomóc w utrzymaniu równowagi psychicznej.

Elementy, jakie wpływają na zdrowie psychiczne

Wraz z rozwojem cywilizacyjnym coraz więcej osób zapada na choroby psychiczne. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że obecnie liczba osób dotkniętych zaburzeniami zdrowia psychicznego sięga niemal 800 mln. Na świecie prawie 50 mln osób choruje na schizofrenię, na depresję cierpi, wedle szacunków WHO, aż 350 milionów osób. Obecnie depresja stanowi czwartą spośród najczęściej występujących chorób, a prognozuje się, że pod koniec bieżącej dekady zajmie pierwsze miejsce. Niepokojącym trendem jest rosnący problem kłopotów ze zdrowiem psychicznym w gronie osób młodych.

Jednocześnie dostępność do usług oraz środki finansowe przeznaczane na rzecz leczenia zdrowia psychicznego ludzi są wciąż niewystarczające a wręcz niepokojąco niższe od tego, co jest potrzebne, zwłaszcza w krajach o niskim i średnim dochodzie. Tegoroczne hasło „Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem” ma więc kierować uwagę na rosnące nierówności społeczne i gospodarcze, przedłużające się konflikty, przemoc i zagrożenia zdrowia publicznego, które dotykają całe populacje i w ten sposób zagrażają postępowi w kierunku poprawy dobrostanu.

Historia Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health) i obchodzi się go od 1992 roku. Data 10 października została wybrana celowo, aby pokazać, że zdrowie psychiczne jest równie ważne jak zdrowie fizyczne i zasługuje na naszą uwagę. Początkowo Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego nie miał określonego celu. Jego charakterystyką było ogólne podnoszenie świadomości na temat zdrowia psychicznego poprzez edukację społeczną w zakresie profilaktyki zaburzeń oraz wspierania walki ze stygmatyzacją.

W poprzednich latach tematami przewodnimi Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego były między innymi:

 • Zdrowie psychiczne w nierównym świecie (2021),
 • Ruch na rzecz zdrowia psychicznego: inwestujemy (2020),
 • Promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie samobójstwom (2019),
 • Młodzi ludzie i zdrowie psychiczne w zmieniającym się świecie  (2018),
 • Zdrowie psychiczne w miejscu pracy (2017)
 • Pierwsza pomoc psychologiczna (2016)
 • Godność i zdrowie psychiczne (2015)
 • Życie ze schizofrenią (2014)
 • Zdrowie psychiczne i osoby starsze (2013)
 • Depresja, globalny kryzys (2012)
 • Inwestujmy w zdrowie psychiczne (2011)

W związku ze Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego w wielu miejscach przygotowywane są wydarzenia, spotkania ze specjalistami czy darmowe konsultacje.

Również w naszym Centrum Zdrowia Psychicznego Kraków Nowa Huta „Doctor Jan” zorganizowaliśmy dla Państwa dzień otwarty.

Mogą Państwo odwiedzić nasze Centrum Zdrowia Psychicznego Kraków – Nowa Huta „Doctor Jan” od 8:00 do 19:00 i zapoznać się z dobrymi praktykami związanymi ze zdrowiem psychicznym.

Podczas tego wydarzenia będą Państwo również mieli okazję uczestniczyć w ciekawym wykładzie „Kiedy po pomoc? Twoja pierwsza wizyta w CZP” oraz w Treningu Funkcji Poznawczych, gdzie każdy będzie miał okazje rozwiązać kwestionariusz i przetestować swoje możliwości kognitywne. 🧠

Wykład i funkcje poznawcze:

📅 10.10.2023 r.

🕗 15:00

Zapraszamy Was serdecznie do wzięcia udziału i do rozmowy o zdrowiu psychicznym. Niech ten dzień będzie krokiem w stronę większej świadomości i zrozumienia, jak ważne jest dbanie o naszą psychikę.

Więcej informacji 👇👇👇

Źródła:

https://www.gov.pl/web/wsse-warszawa/swiatowy-dzien-zdrowia-psychicznego

https://bimkal.pl/kalendarz/swiatowy-dzien-zdrowia-psychicznego